email: fizjozdrowie@gmail.com

pl. Grunwaldzki ul. Piastowska 31/2 50-361 Wroclaw

732 752 732

Zespół bolesnego barku

Ból barku to pojęcie bardzo ogólne, ponieważ obręcz barkowa jest bardzo złożoną strukturą. Ponadto wyróżnia się ponadprzeciętną ruchomością co naraża ją na liczne przeciążenia. Problemy z barkiem biorą się najprościej mówiąc na skutek jego zużywania lub są konsekwencją urazów. Do najczęściej występujących zalicza się:

Leczenie

W leczeniu zapobiegawczym przede wszystkim trzeba zacząć od odciążenia kończyny. Unikanie obciążeń a także ruchów, które sprawiają dyskomfort. W przypadku niestabilności lub w stanach po "wybiciu" warto zaopatrzeć się w temblak i częściowo unieruchomić bark. W przypadku przewlekłych zmian:

W sytuacji, gdy leczenie zachowawcze  nie przynosi rezultatów, pozostaje leczenie operacyjne.

Dlaczego fala uderzeniowa jest tak skuteczna w terapii bolesnego barku?

Fala uderzeniowa jest niczym innym jak falą mechaniczną oddziałującą z dużą intensywnością na zmienione chorobowo tkanki. Zmienione chorobowo struktury znajdują się dość głęboko wewnątrz barku dlatego w przypadku standardowej fizjoterapii działanie zabiegów zatrzymuje się na głębokości kilku milimetrów i jest nieskuteczne. Działanie falii uderzeniowej dociera kilka centymertów w głąb barku i wytwarza mikrouszkodzenia na bolesnych ścięgnach/więzadłąch przez co umożliwia organizmowi nadbudowę uszkodzonych włókien kolagenowych. Więcej na temat falii uderzeniowej tutaj.