OSTROGA PIĘTOWA WROCŁAW

Stopa naturalnie wysklepiona jest przez łuk poprzeczny oraz podłużny stopy, które dają jej amortyzację oraz odporność na dźwiganie całego ciężaru ciała. Niestety w momencie, gdy człowiek zaczął nosić obuwie, chodić po utwardzonych powierzchniach - przestał stymulować mięśnie utrzymujące wysklepienie do prawidłowej pracy. Początkowym tego objawem jest zanik wysklepień stopy. W dalszym etapie pojawia się stan zapalny oraz nadrywanie się struktur przejmujących obciążenie ciała. Na samym końcu pojawia się problem ostrogi piętowej która jest niczym innym jak złogiem wapniowym powstałym na kości piętowej w miejscu przyczepu rozcięgna piętowego.

Przyczyny Ostrogi Piętowej

Głównym problemem jest nadmierne obciążenie stopy. Może być to spowodowane uprawianym sportem, przebytymi urazami w przeszłości, a także wiekiem czy wadami postawi. Do bezpośrednich przyczyn zalicza się:

Wymienione powyżej czynniki prowadzą do degeneracji rozcięgna piętowego oraz powstawania przewlekłego stanu zapalnego w miejscu jego przyczepu do kości. Nadrywanie się poszczególnych włókienek rozcięgna wraz z elementami kostnymi powoduje powstawanie złogów wapniowych, które są bezpośrednią przyczyną bólu.

ostroga piętowa

Leczenie Ostrogi Piętowej Wrocław

W przypadku występowania ostrogi piętowej przed podjęciem terapii należy sprawdzić, która z wymienionych wcześniej przyczyn powoduje powstawanie ostrogi. W momencie, gdy są to na tyle proste sprawy, jak nieprawidłowe obuwie, czy problem z ruchomością stawu skokowego, należy się tym zająć.

W dalszym etapie podjąć się następujących zabiegów:

Po wykonaniu powyższej serii, gdy zmienił się charakter bólu można próbować zlikwidować go za pomocą:

Dlaczego fala uderzeniowa jest tak skuteczna w terapii ostrogi piętowej?

Fala uderzeniowa jest niczym innym jak falą mechaniczną oddziałującą z dużą intensywnością na zmienione chorobowo tkanki. Ostroga piętowa jest mocno ukształtowanym tworem, który w przypadku zachowawczego leczenia nadkruszyć jest w stanie jedynie ESWT (fala uderzeniowa). Proces jej wchłaniania trwa długo, bo nawet 6 miesięcy, ale nadkruszenie ostrych końców  ostrogi a także działanie regenerujące na rozcięgno sprawia, że po kilku tygodniach ból ustępuje. Przeczytaj więcej na temat fali uderzeniowej.